Jump to content
tin420

Upis

Recommended Posts

Bok...imam 23 godinw i ove godine cu pokusati upisat medicinski u osijeku pa me zanima ako se nekome da malo detaljnije napisati kako je na faksu (osim toga da moram uciti jako puno...to je prvo sto mi kazu kad spomenem medicinu) znaci kakva je pristupacnost profesora...kako je nastava poslozena...da li je uvijek ujutro i dali ima prakse prije pocetka akademske godine...kako se krecu cijene za stanove male ili garsonjere...kakva je mogucnost prebacaja ma mefzg i nakon koje godine se moze, a nakon koje se vise ne moze...znam da dosta varira, ali kakva je prolaznost studenata na godini...dosta mi pomazu ocijene iz srednje posto sam bio odlican ucenik pa ne treba mi savrsena matura za upad i iz tog razloga mislim da bi mogo lakse upast (ako neko ima iskustva s ovim neka opovrgne da se ne zanosim nepotrebno haha) i jos svasta nesto ako se neko moze sjetiti, a da bi koristilo...hvala unaprijed 

18 hours ago, tin420 said:

...kakva je mogucnost prebacaja ma mefzg i nakon koje godine se moze, a nakon koje se vise ne moze...

Možeš se pokušati prebaciti najranije nakon prve godine, a najkasnije nakon treće godine. Prebacivanje prije nije bilo problem, ali zadnjih godina navodno i ne ide tako lako i dosta ljudi odbijaju.

18 hours ago, tin420 said:

...dosta mi pomazu ocijene iz srednje posto sam bio odlican ucenik pa ne treba mi savrsena matura za upad i iz tog razloga mislim da bi mogo lakse upast (ako neko ima iskustva s ovim neka opovrgne da se ne zanosim nepotrebno haha)...

Nemoj se oslanjati na ocjene. Većina kandidata, koja ozbiljno cilja na medicinu, ima odlične ocjene. Osim toga, ocjene nose najmanji broj bodova. Matura je presudna i to bi valjalo napisati što bolje.

• Like 1

profesori na faksu su uglavnom vrlo dobri ovisno zapravo o katedri; nastava postavljena po turnusima odnosno predmet po predmet (iako govore da bi se to nagodinu moglo ukinuti) sto zapravo ako ucis redovno je odlicno, ali ako nisi tip za redovno ucenje onda moze biti malih problemcica haha nista se ne moze rjesiti preko kolokvija, ali su kolokviji i dalje obavezni i sve se vrti oko ocjenskih bodova tako da ako ne ucis redovno tesko da ces polozit neki ispit..s obzirom da sam prva godina o prolaznosti studenata ne znam, ali do sad je bio samo jedan decko s druge godine slusao predmet ponovno (ali i dalje je on bio 2 godina odnosno nije pao godinu nego je samo prebacivao predmet) a po pricama od starijih jako slabo padaju na visim godinama - doslovno se vode svi onom prodes prvu prodes sve; sto se tice cijena stanova, u osijeku je studiranje najjeftnije stan/garsonjera uglavnom se krece od 800 do 1100kn ovisno sto trazis i gdje

Edited by plankton

On 1/18/2019 at 11:57 PM, tin420 said:

kakva je mogucnost prebacaja ma mefzg i nakon koje godine se moze, a nakon koje se vise ne moze

Ja sam se prebacio nakon prve godine (2016./2017. sam bio na mefos-u, a 2017./2018. na mefzg-u i trenutno sam tu). Da bi se prebacio moraš imati bar 4,0 prosjek ocjena od 4 kolegija (medicinska biologija, medicinska kemija i biokemija I, medicinska fizika i biofizika te anatomija), moraš položiti sve kolegije na prvoj godini u vrijeme slanja zamolbe za prebacivanje te ne smiješ niti jednom ponavljati godinu. No moraš imati na umu da s prosjekom od 4,0 nemaš zagarantirano mjesto, već nakon što zaprime se zamolbe vijeće odredi osigurani broj mjesta za prjelaznike pa ih na temelju njihova prosjeka odabere. Ja sam imao prosjek 4,0 i mene su te godine primili i te godine su odobrili 6 mjesta, godinu prije, samo 5.

dosta mi pomazu ocijene iz srednje posto sam bio odlican ucenik pa ne treba mi savrsena matura za upad i iz tog razloga mislim da bi mogo lakse upast (ako neko ima iskustva s ovim neka opovrgne da se ne zanosim nepotrebno haha)

2016./2017. kada sam se ja upisivao bilo je 60 mjesta te se bodovalo ovako: 25% ocjene, 25% matura biologija, 25% matura kemija, 25% matura fizika. Ja sam imao prosjek ocjena 4,43 (88,6%), biologiju 81%, kemiju 67,5%, fiziku 62,5%. Bio sam 57/60 na listi.

kako je nastava poslozena...da li je uvijek ujutro i dali ima prakse prije pocetka akademske godine

Nastava ti je uglavnom ujutro i otprilike traje 3 sata dnevno, zna se čak i dogoditi, da na neke dane nema nastave. No nemoj misliti da ćeš imati više slobodnoga vremena, oni ti daju više vremena kaki bi stigao sve naučiti (što se učenja tiče zlatni standard je min. 5 sati dnevno, po potrebi i više)

Stručnu praksu moraš odraditi prije upisa na 2. godinu i nisi završio 1. godinu bez tog potpisa u indeks, a to ćeš morati raditi svake godine. Možeš ti nju odraditi netom prije početka 1. ili taman prije upisa u 2. godinu, svejedno je. Trebaš uzeti papir jedan i odnijeti ga u dom zdravlja/bolnicu gdje to planiraš izvesti i onda ti oni nakon odrađene prakse daju neki papir na temelju kojega na faksu znaju da si ti praksu odradio. Ne sjećam se točno kako je to išlo, najboljr bi bilo da se raspitaš u referadi oko toga.

Pozdrav😊 trenutno sam 3.razred opce gimnazije i planiram upisati Mefos...ovako,u 1. I 2. razredu sam imala 3 iz kemije i 4 iz fzike, a iz biologije 4...planiram ici u Edukos na pripreme pa me zanima imam li sanse. I ako ima netko tko je 1. godina na Mefosu da mi kaze kakva je bila matura iz kemije, biologije i fizike

@Laura1712 matura iz kemije ove godine tj 2018. je bila pa mogu reci meni najlaksa do sad (ali to je dosta subjektivno jer eto meni nije lezala organska i kako nje nije bilo puno ono skoro pa je i nije bilo, meni je matura bila lagana), za biologiju ne znam sto ti rec (ja taj predmet od kad mi se uveo u obrazovanje nisam volila) , a fizika je cini mi se svake godine sve teza, ali zaista rjesiva 

sto se tice ocijena koje imas zakljucene, zaista se ne moras oko njih brinut ako napises dobro maturu - ja sam u drugom razredu imala 2 zakljuceno iz fizike, 5 nikad nisam dobila u srednjoj skoli, a evo prije dva tjedna polozila fiziku na faksu (naravno probaj sto bolji prosjek lovit tako da imas vise mjesta za greske na maturi)

opcenito prosjek nije bitan, ove godine je netko upisao mefos sa prosjekom 3,7 ili tako 3,nesto sto ti je jako dobar pokazatelj da se moze upisat i da je matura bitna, ali naravno sto je bolji prosjek to bolje

ja sam isla u edukos na pripreme iz fizike i kemije (fiz-profesorica Petra Đurović - žena je legenda, od fizike iz koje nisam nikad dobila 5 niti sam je ikad kontala i bila mi uvijek isključni faktor da ne upisujem medicinu napravila čudo od svojih predavanja i eto mogu se pohvalit da sam fiziku najbolje napisala na maturi i da sam dobila 4 i to blize 5, a njeni materijali teorije na faksu pomogne bas jako posebno za kolokvije i ispit) (kem-profesor Mario Jakopec - lik je odlican samo je fora sto ti njegov nacin predavanja mora odgovarat, ali opcenito kemija je meni u edukosu jako puno pomogla, ali ne mogu potvrdit za sve ljude koji su na nju isli)

inace informacija vise, svake godine je sve manji kriterij pri upisu mefosa pa je tako ove godine donji prag bio 730 bodova, ali uvijek kazem ciljaj 750 bodova ukupnih na maturi i upisujes i u osijeku i u rijeci

sretno! 🙂

@plankton Hvala ti puno😊 puno mi to znaci i pao mi je kamen sa srca🤣  ja prolazim sa 4,4 a ove godine vjv sa 4.6 i svakako planiram ic na pripreme iz matematike,kemije i biologije😊 iz matematike imam 4 i 5, ali zelim ici na pripreme svakako. Samo cu probati sto bolje napisati maturu i to je to😁 hvala jos jednom😚

Edited by Laura1712