Jump to content

Recommended Posts

Naslov, hah, jedino mi je to palo napamet vezano za "hitna". Stavio sam ovdje jer nigdje drugdje ne paše zasad. Možda kao zaseban thread? Postojalo je na starom forumu, ne znam kako je to izgledalo tada. @~Sentinel~ je obećala prvog pacijenta.

Well, radi se o forumskoj igri slučajeva i odgonetavanja o kojem se poremećaju radi.

Bilo bi dobro možda numerirati slučajeve da bude što preglednije.

Let the games begin!

P.S. Bilo bi dobro izdvojiti temu na naslovnicu možda, jer definitivno ne paše ovdje. @admini

• Like 1

😄

Ajde, da probamo.

Radite na hitnom prijemu. Stiže vam pacijent, trijažna sestra je napisala samo "saturacija 91%". 

Slušam pitanja i upute.

35 minutes ago, ~Sentinel~ said:

😄

Ajde, da probamo.

Radite na hitnom prijemu. Stiže vam pacijent, trijažna sestra je napisala samo "saturacija 91%". 

Slušam pitanja i upute.

Ne znam koliko mi pretklinicari mozemo “pomoci” ali mozemo probati 😄 

Prvo bi trebalo provjeriti prohodnost disnih puteva, da ustanovimo je li problem u ventilaciji ili oksigenaciji (pretpostavljam da je sestra mislila na saturaciju kisikom haha) 

Ima li pacijent ikakvih drugih simptoma? Ako je akutno, moja pretpostavka je plućna embolija

• Like 1

Posted (edited)

napadaj astme/KOPB - njima to može biti normalna saturacija

Ako nastavljamo s PE, je li bila neka nedavna trauma? poremećaji zgrušavanja? i napraviti rtg pluća

Edited by diazepamium
  • Like 1

Posted (edited)

S obzirom da su vec napisali ljudi neke stvari, samo cu dodati neke, iako nemam pojma o klinici ( a i ne znam bas jesu sve ove stvari hitne) - anemija, trovanje mozda nekim plinom, emfizem

(jel osoba pusac, ima li cijanoze, neki drugi simptomi??)

Ako sumnjamo na plucnu emboliju( jel imaju povijest infarkta miokarda, pretilost, varikozne vene, ako je zena jel koristi pilule...idk)

Edited by Simbelmyna
  • Like 2

Ok, ok, krenuli ste s diferencijalnim. Nije loše, sve legitimne ideje.

Ali ajmo krenuti po redu. Dovoze vam pacijenta, prvo morate napisati anamnezu i napraviti pregled, pa naručiti neke pretrage poslije toga. Koja pitanja pitate osobu s dispnejom pod "sadašnje tegobe"?

33 minutes ago, ~Sentinel~ said:

Ok, ok, krenuli ste s diferencijalnim. Nije loše, sve legitimne ideje.

Ali ajmo krenuti po redu. Dovoze vam pacijenta, prvo morate napisati anamnezu i napraviti pregled, pa naručiti neke pretrage poslije toga. Koja pitanja pitate osobu s dispnejom pod "sadašnje tegobe"?

Koliko dugo traje? Je li osoba pusac? Boluje li vec od astme i/ili KOPB? Je li dispneja prisutna i u mirovanju? Boluje je li osoba od hipertnzije? Neuroloski status (tjeskoba, spavanje i to)? Primjećuje li učestalnu pojavu edema?

• Like 2

Evo anamneze, da skratimo:

Sadašnje tegobe: Dolazi u pratnji kćeri. Zadnjih 2 dana primijetio da teže i brže diše nego inače. Iako teže diše i zadnjih godinu dana pri fizičkoj aktivnosti, zadnjih dva dana se to javlja i u mirovanju. Kašlje, iskašašljao nešto bijelog sputuma prošaranog svježom krvlju. Nije mjerio nikako povišenu tjelesnu temperaturu. Negira omaglice, gubitak svijesti, palpitacije, pritisak ili bolove u prsima, bol na duboki inspirij. Negira mučninu i povraćanje. Negira glavobolje. Noge mu nisu otekle. Negira da je išta fizički radio. Zadnji put pregledan u ovom hitnom prijemu prije 10 dana kao sudionik prometne nesreće kao suvozač, nije bio ozlijeđen.

Dosadašnje bolesti: 2004. godine prebolio infarkt miokarda, dobio 2 stenta. Arterijska hipertenzija.

Lijekovi: Prilen a 5 mg 1-0-0, Concor a 1.25 mg 1-0-0, Aska 0-1-0

Funkcije i navike: Negira dizurične tegobe, mokri uredno. Stolica redovita, normokolorirana, bez patoloških primjesa. Zadnja stolica jutros. Apetit normalan. Nije primijetio promjene tjelesne težine u zadnje vrijeme. Pušenje negira. Alkohol negira.

Alergije na lijekove negira.

RR 140/80 mmHg, SpO2 90%, brzina respiracije 22/min, Tax 36.7 C.

Pri svijesti, u kontaktu, orijentiran, blago dispnoičan u mirovanju, afebrilan, pokretan. Koža topla, sluznice hidrirane. Vratne vene kolabirane, traheja medioponirana. Pluća: desno krepitacije nad cijelim plućima, lijevo uredan šum disanja. Srce: akcija ritmična, tonovi jasni, šumova ne čujem. Abdomen: mekan, bezbolan na palpaciju, jetru i slezenu ne palpiram, peristaltika čujna, LS negativna. Ekstremiteti: simetrični, bez edema, palpabilnih arterijskih pulzacija.

EKG: sinus ritam frek. 89/min, intermedijarna el.os, PR 150 ms, bez specifičnih promjena ST segmenta.

Pretrage?

Posted (edited)

I dalje ostajem kod svog rendgena pluća, više mi se čini da je nešto s plućima nego sa srcem.

Ako tam nije ništa, onda bi me srce već zabrinulo. 🤭

Edited by diazepamium
  • Like 1

2 hours ago, diazepamium said:

I dalje ostajem kod svog rendgena pluća, više mi se čini da je nešto s plućima nego sa srcem.

Odmah CT Ago, ha 😄 nadslužba bi te udavila 😄

2 hours ago, diazepamium said:

Za svaku dispneju ide RTG, slažem se, ne samo radi pluća nego i radi srca. Ako je srce u pitanju kao uzrok dispneje, RTG bi pokazao zastojne promjene, zar ne?

46 minutes ago, Munja Zgb said:

KKS, DKS, CRP, elektroliti, kretinin, urea, GUK, RTG pluca. 

Sve smo to radili, osim DKS, da je febrilan možda i bismo.

Rezultati su bili ovakvi: KKS neupečatljiva, hematokrit 0.40, Hb 136, ostalo ništa, CRP 6, elektroliti u redu, kreatinin i urea uredu, GUK 7. Napravili smo još jednu pretragu koja ide za dispneju više-manje rutinski u hitnoj - sjetite se koju pa ću vam reći što je tamo. I još nešto što se naručuje kod relativno nagle dispneje i krvi u sputumu.

RTG pluća, sad mi je žao što nisam slikala, ali radiolog je napisao nešto ovako: na desnom plućnom krilu promjene konzistentne sa zastojnim promjenama (edem), mali pleuralni izljev desno. Na lijevom plućnom krilu ništa.

Želite li znati kakav je bio RTG prije 10 dana? Ima u sustavu. Želite li sad naručiti još nešto?

P.S. Počnite razmišljati o kriterijima za srčanu dekompenzaciju (Framinghamski), kriterijima za astmu, kriterijima za egzacerbaciju COPB-a, zlatnom standardu za pneumoniju, Wellsovi kriteriji za plućnu emboliju... Zadovoljava išta od toga ili ide dalje?

4 minutes ago, ~Sentinel~ said:

Da, oboje. Acidobazni samo niža saturacija, kao na pulsnom, 0.91, te nešto niži CO2.

D-dimeri visoki, više od 4200.

Koliki je INR?

INR normalan.

OK, recimo da ima Wellsove kriterije 4, ako uzmeš u obzir da je PE najvjerojatnija dijagnoza. Nema ništa drugo osim hemoptize, jelda? Wellsovi kriteriji su samo vjerojatnost PE, ne i dokaz PE. Postoji li zlatni standard za dokazivanje plućne embolije? Mislim da ne. Visoki d-dimeri nisu dokaz embolije, dokaz su da negdje postoji nekakav tromb. Dva su srebrna standarda za PE: za masivnu emboliju je to CT angio, za ove manje scintigrafija. Ovaj baš nema znakove hemodinamske nestabilnosti pa da misliš da je za CT. A scintigrafija malo gdje više ima. Na te d-dimere i mi smo ga poslali na CT. Negativno.

Ignorirajući da ima desnostrano znakove edema i izljeva. Zašto bi edem bio u emboliji? RTG prije 10 dana je bio čist kao suza.

Da je u pitanju srčani zastoj, zastojne promjene bi bile obostrano.

Da je u pitanju astma, nalaz na plućima bi bio produženi ekspirij. I KOPB bi imao auskultacijski nešto.

Kamo dalje? 😄 

Koliko godina ima čovjek?

Pa možda ima tromb negdje koji je embolizirao i našao mjesto negdje u plućnim krvnim žilama.

Dajte čovjeku Fragmin pa vidite jel reagira. xD

71 godina. Eh sad baš ne možeš dati na slijepo Fragmin 😄

Srećom, bio je intenzivist dolje koji je povezao točkice. Iz anamneze.

Tko će napisati ukratko za sve nas što je kontuzija pluća, kako se manifestira, koliko dugo nakon traume i što s tim?

Posted (edited)
10 minutes ago, ~Sentinel~ said:

71 godina. Eh sad baš ne možeš dati na slijepo Fragmin 😄

Srećom, bio je intenzivist dolje koji je povezao točkice. Iz anamneze.

Tko će napisati ukratko za sve nas što je kontuzija pluća, kako se manifestira, koliko dugo nakon traume i što s tim?

A jel mu to od one nesrece koja se dogodila iako nisu utvrdene ozljede? Zasto se to nije utvrdilo vec tad ako je zbog toga?

Edited by Simbelmyna
  • Like 1

Tako je. Samo što se kontuzija može manifestirati odgođeno, više od 24 h. A on je slikao RTG odmah nakon nesreće, bio u redu. Drukčije nije imalo smisla. Sad sve ima smisla, i jednostrana prezentacija, i viši d-dimeri, i hemoptiza.

Ali poanta je bila da prođemo kroz kriterije za nešto češće prije nego dođemo do nečeg rjeđeg. Je li OK slučaj? Ima ovo smisla?

Neka netko stavi par riječi s clinicalkeya o kontuziji, pa da svi zapamtimo.

• Thanks 2

7 minutes ago, ~Sentinel~ said:

Tako je. Samo što se kontuzija može manifestirati odgođeno, više od 24 h. A on je slikao RTG odmah nakon nesreće, bio u redu. Drukčije nije imalo smisla. Sad sve ima smisla, i jednostrana prezentacija, i viši d-dimeri, i hemoptiza.

Ali poanta je bila da prođemo kroz kriterije za nešto češće prije nego dođemo do nečeg rjeđeg. Je li OK slučaj? Ima ovo smisla?

Super je, samo ne znam jos ove sve stvari koje se koriste u dijagnostici 🙂

Nećeš ih ni znati, kao da će kliničari sjediti i objašnjavati ti ABS... Zato ovo. Smislite slučaj dok netko napiše o kontuziji 😄 

• Sad 1

Posted (edited)

Kontuzija pluća je mehanička povreda plućnog parenhima koja dovodi do nastanka edema i nakupljanja krvi u alveolama, što ima za posljedicu gubitak normalne strukture i funkcije pluća.

Zlatni standard u dijagnostici kontuzije pluća je kompjuteriziranaana tomografija (CT).

image.png.8461beb7f21aac08e421cfd1bec4e97d.png

U roku od 24 do 48 sati se razvijaju promjene koje rezultiraju slabom izmjenom plinova (↓ SaO2), povećanjem otpora i plućnim krvnim žilama i smanjenjem plućne popustljivosti. Kontuziju prati i značajna upalna reakcija u plućima.

Iz anamneze i statusa: Rijetko se dijagnosticira samo fizikalnim pregledom. Važna anamneza! iz koje se saznaje da je bolesnik nedavno pretrpio traumu prsnoga koša (npr. prijelom rebara). Na fizikalnom pregledu mogu biti prisutni i očigledni znakovi traume prsnoga koša kao što su nagnječenja ili prijelomi rebara koji sugeriraju na moguće postojanje prateće plućne kontuzije. Auskultacijom se može ustanoviti postojanje krepitacija, ali se iste teško ili rijetko čuju pri uvjetima koji vladaju na terenu ili u bolničkoj hitnoj i nisu specifični. Teška bilateralna plućna kontuzija može se odmah manifestirati znakovima hipoksije, iako hipoksija najčešće nastaje tijekom postepenog razvoja posljedica kontuzije pluća ili kao rezultat posljedičnog ARDS-a. Ovaj pacijent je imao i hemoptizu.

Radiologija: Prvo RTG, onda na CT (ovaj pacijent nema neki radiografski znak koji upućuje na kontuziju). Većina kontuzija koje su vidljive samo na CT-u nisu klinički relevantne, u smislu da nisu dovoljno velike i prostrane da naruše izmjenu plinova i ne pogoršavaju krajnji ishod. Bez obzira na navedeno, CT će točno i precizno prikazati raširenost plućne povrede, pogotovo u prisutnosti plućne kontuzije.

Komplikacije: pneumonija i ARDS

Ovaj pacijent je još imao povišene d-dimere i hemoptizu.

Nadam se da je dosta zasad o ovome.

NEXT CASE: This is rather easy one. Dolazi ti pacijent, već treći put u godinu dana s plućnom embolijom. Temperatura 41°C i traje već skoro mjesec dana u prekidima. Negira glavobolje. U 10ak dana izgubio 10 kg. Žali se na konstantne bolove u prsima. Uredan šum disanja. Popratnih patoloških šumova ne čujem. Laboratorij samo povišen CRP.

Edited by diazepamium
  • Like 1
  • Thanks 2