Jump to content
Ld5

Pripreme za prijemni uspit iz medicine

Recommended Posts

Pozdrav,

Namjeravam pisati prijemni ispit sljedece godine pa bih samo pitao ove koji su to vec prosli da mi kazu iz cega su oni ucili fiziku kemiju i biologiju i kako su se sve spremali za prijamni(koje knjige ,skripte i tako to).Isplati li se ici na trinom iz ta 3 predmeta.

Unaprijed hvala,

Lp

• Like 1

Fiziku iz fizike u 24 lekcije detaljno (proći sve primjere i zadatke s razumijevanjem), kemiju sve iz udžbenika ako budeš imao vremena, ako budeš kratak onda Kemija u 24 lekcije prve tri godine i samo četvrtu iz udžbenika jer je organska najzastupljenija, biologiju alfini udžbenici za 1., 3. I 4. (1. I 3. Treba znati stvarno veliku vecinu)

• Thanks 1

Posted (edited)

Biologiju je najbolje učiti iz udžbenika. Preporučujem kombinaciju različitih izdavača jer stvarno se traže i najsitniji detaljčići koji se često nalaze samo u jednom od udžbenika. Drugog razreda na prijemnom gotovo nema (osim nešto sitno s bakterijama i virusima). Na prijemnom iz biologije se uglavnom traži činjenično znanje i moglo bi se reći da je prijemni lakši od mature u tom pogledu jer se na maturi traži i logičko zaključivanje - sad ovisi kome što ide bolje...

Kemija je po meni najzahtjevniji dio prijemnog. Traži se većinom organska kemija (4. raz.), a mnogo profesora ni ne obradi kraj četvrtog razreda što je kobno za medicinare, budući da su i ugljikohidrati i aminokiseline vrlo zastupljeni u ispitima, posebno zadnjih nekoliko godina. Trećeg razreda bih rekao da ima najmanje. Opću kemiju vjerojatno znaš ako si barem nešto slušao tijekom srednje, a malo se prisjeti svega kroz 24 lekcije ili Trinomove skripte koje možeš naći i na ovom forumu. Ali najbitnije od svega je fokusirati se na ORGANSKU. Računanja ne bude puno, a i kad bude, nije strašno. Udžbenike ne preporučam jer stvarno nisu toliko bitni - eventualno onaj iz 4. razreda.

Što se tiče fizike, traži se dosta teorijskog znanja i tu se najbolje uhvatiti 24 lekcije koje odlično objašnjavaju svu teoriju. Udžbenici iz fizike? - Smeće. Zadatke možeš iz 24 lekcije, ali ima ih puno pa je teško stići sve to. Možda je bolje prolaziti kroz zadatke s matura, jer bitno je uhvatiti koncept rješavanja, a na prijemnom može doći bilo što i ne može te nijedna posebna zbirka spremiti na to. Formula na ispitima nemaš pa ih nauči napamet.

Isplati li se Trinom? Da, ako nemaš samopouzdanja i nisi bio redovit kroz sve 4 godine srednje. Ako si radio predano čitavo vrijeme, pripreme ti ne mogu dodatno pomoći. Naviknut si na rad i oni ti nemaju reći ništa revolucionarno. Da, imaju zadatke s prethodnih prijemnih, ali sve to ionako možeš iskopati na ovom forumu. Ako baš pred prijemni osjetiš da nisi u potpunosti spreman, možeš uzeti one brzinske pripreme između mature i prijemnog. Uglavnom, ako ne radite sami, Trinom je beskoristan.

Želim ti svu sreću na prijemnom, a siguran sam da ti neće trebati sreća s obzirom da o prijemnom razmišljaš već godinu dana unaprijed.

Edited by Shalissa
  • Thanks 1

Ja nebi nijednu skriptu ili udžbenik nazvao smećem.Ja ću ti napisati iz čega sam ja učio , ne znači da je to najbolja kombinacija ali radila je za mene,jer sam test napisa za 90%.Bio , probaj iskopati springera za 3. rzred (msm da je uplodadan) jako je lijepo objašnjeno uz njega koristio sam i trinomovu skriptu.Kem , ja kemiju nisam previše učio jer idem u školu di imamo 4 (2 vježbe 2 teo) pa je meni kemija sijela kao budali šamar, ali ovo što je kolegica rekla da organska i biokemija dominiraju definitivno.Ja bi ti čak preporučio da se probaš spremati za natjecanje iz kemije ove godine, i ucis za znanje ne za rezultat i svaki dobar rezultat je bonus.Ja sam se tako spremao i dogurao do drzavnog na kojemu se bas nisam proslavio ali hej to je samo slag na tortu.Ja cu uplodati jednu internu skriptu iz moje sk,skripta je napravljena za vijezbe ali uz pokuse ima i jedan lijepi komad teorije kojeg nema u udz tako da si procitaj amino kis,proteine,dna i secere,ugljice i tak to.Fizika ja bi ti preporucio da ipak barem jednom procitas sve parove udz( s razumijevanjem)  i def ove godine se ponovilo jako puno zadataka is FU24L tako da bi to trebalo rijesit jednom.

Jel puno posla pred tobom ? Je. Jer se treba usrat? Ne. Jer treba prestat izlaziti? Ne .Dakle ja sam ucio puno necu lagati ali izlazio sam van par puta mj, isao u gym 3/4 puta tjedno kvargu uspio sam upozant prohodat i pobrat nogu od cure...dakle sve se stigne nema stresa.Puno ljudi oko tebe ce sizit,ali ako radis pa stari moj/stara moja svijet ti je pod nogama. I zapamti radne navike eliminiraju starh,jer ako radis cega se imas bojati? Znas tocno koliko mozes ili ne mozes. Uz sve receno sretno i drzim ti fige.

• Like 1

On 7/7/2019 at 11:19 AM, luka-3 said:

Ja nebi nijednu skriptu ili udžbenik nazvao smećem.Ja ću ti napisati iz čega sam ja učio , ne znači da je to najbolja kombinacija ali radila je za mene,jer sam test napisa za 90%.Bio , probaj iskopati springera za 3. rzred (msm da je uplodadan) jako je lijepo objašnjeno uz njega koristio sam i trinomovu skriptu.Kem , ja kemiju nisam previše učio jer idem u školu di imamo 4 (2 vježbe 2 teo) pa je meni kemija sijela kao budali šamar, ali ovo što je kolegica rekla da organska i biokemija dominiraju definitivno.Ja bi ti čak preporučio da se probaš spremati za natjecanje iz kemije ove godine, i ucis za znanje ne za rezultat i svaki dobar rezultat je bonus.Ja sam se tako spremao i dogurao do drzavnog na kojemu se bas nisam proslavio ali hej to je samo slag na tortu.Ja cu uplodati jednu internu skriptu iz moje sk,skripta je napravljena za vijezbe ali uz pokuse ima i jedan lijepi komad teorije kojeg nema u udz tako da si procitaj amino kis,proteine,dna i secere,ugljice i tak to.Fizika ja bi ti preporucio da ipak barem jednom procitas sve parove udz( s razumijevanjem)  i def ove godine se ponovilo jako puno zadataka is FU24L tako da bi to trebalo rijesit jednom.

Jel puno posla pred tobom ? Je. Jer se treba usrat? Ne. Jer treba prestat izlaziti? Ne .Dakle ja sam ucio puno necu lagati ali izlazio sam van par puta mj, isao u gym 3/4 puta tjedno kvargu uspio sam upozant prohodat i pobrat nogu od cure...dakle sve se stigne nema stresa.Puno ljudi oko tebe ce sizit,ali ako radis pa stari moj/stara moja svijet ti je pod nogama. I zapamti radne navike eliminiraju starh,jer ako radis cega se imas bojati? Znas tocno koliko mozes ili ne mozes. Uz sve receno sretno i drzim ti fige.

Hvala ti legendo normalno da me malo strah jer me prijamni jedino i spasava posto mi ocjene nisu bile bas bajne al moram probat💪

• Like 1

Posted (edited)

Preporucam Springera za fiziologiju covjeka (3. razred biologija). Probaj iskopat od nekud zadatke s FER - a kad je jos imao prijemni jer takvi zadaci dodu i na prijemni samo su vise racunski...dapace, ako znas te rjesit, onda ce ti prijemni bit ok. Kemiju ak imas dobru u skoli si zapisuj sve za organsku i vjezbaj zadatke jer je nama 90% kemije prije 2 godine bio racun 

A sto se tice izlazenja, ja sam krenula ucit mjesec dana prije matura, dakle tipa 19.5. i imala oko 85% rjesenost prijemnog, preostalo vrijeme sam se zezala u zivotu i uzivala i onda stisla tih mjesec dana. Isla sam na pripreme tokom godine i tamo pazila, al nisam nista radila doma.

Ionako ce na faksu bit slicna dinamika, malo nis ne radis ( ucis 2 - 3 h dnevno), malo ucis 14 sati dnevno pred ispit

Al da nema straha, prijemni svi zaborave za 2 tjedna kad shvate da je to pickin dim naspram ostalog na faksu, prava selekcija je tek na prvoj godini ko prezivi, pricat ce 🙂

Sretno 😍

Edited by Simbelmyna
  • Thanks 1

On 7/10/2019 at 4:48 PM, luka000sb said:

Evo svih pitanja i odgovora kojih se sjećam sa ovogodišnjeg prijemnog:

BIOLOGIJA

Tko je napravio binarnu nomenklaturu? Linneaus, Darwin...

Što proučava transmisijski elektronski mikroskop? Površinu/unutrašnjost žive/fiksirane stanice, stanicu koja se kreće.

Što omogućava ulazak glukoze u stanicu? Molekula oblika tunela, protein, fosfolipidi...

Koja NIJE svrha proteina na staničnoj membrani? Sinteza lipida, prepoznavanje stanice, primanje hormona...

Što ne nalazimo u jezgri? tRNA, rRNA, ATP, DNA polimeraza, sve navedeno nalazimo.

Ako u G0 fazi ima 14 pari kromosoma, koliko je u G2 fazi? Dvostruko manje/više, isti broj kromosoma i isti/dvostruki broj kromatida, ne može se izračunati jer se ne zna hoće li stanica izaći iz G0 faze.

Što će prekinuti sintezu proteina? Promjenom kodona UAC u UAA, UGC u UAC, samo promjene start kodona, nešto sa RNA polimerazom, ništa od navedenog.

Što ima suprotni smjer putanje kroz jezgrine pore? tRNA, DNA /RNA polimeraza, histoni...

Koji je izravni izvor energije za mišiće? ATP, glukoza, mitohondrij, ioni kalcija...

Koji parazit uzrokuje malariju? komarac, plazmodij...

Što je plazmid? Prstenasta/štapićasta DNA, kromosomska DNA prokariota...

Kako da spriječimo transformaciju bakterije? U medij u kojem se nalazi stavimo DNAzu, uzgajamo ju na hranjivoj podlozi, olakšavamo ulazak bakteriofaga, maknemo konjugacijske mostiće, maknemo plazmid.

Što uzrokuje fekalno onečišćenje vode? E. coli...

Kako bakteriofag ubija bakteriju? Umnaža se izvan stanice pa ju uništava, ugrađuje se u njen DNA, zamjenjuje njen RNA, napada joj ribosome dok se ne raspadne, sve navedeno je točno.

Što omogućuje kretanje kromatida u mitozi? Diobeno vreteno, centromera..

Što održava električni potencijal stanice? Na-K crpka, H+ OH- crpka...

Radioaktivni uracil se nakuplja u jezgri pa izlazi u citoplazmu. Što to dokazuje? RNA je starija od DNA, DNA i RNA nastaju u jezgri, RNA nakon nastanka izlazi u citoplazmu...

Kakva je membrana lizosoma? Samo fosfolipidni sloj, fosfolipidni sloj sa glikoproteinima i kolesterolom, ista kao i kod mitohondrija...

Kojom putanjom putuje oksigenirana krv? Plućim venama/arterijama do lijeve pretklijetke, plućnim venama do lijeve klijetke...

Kako dobivamo aktivnu imunost? Dojenjem, posteljicom, imunoglobulinima, antitijelima, cijepljenjem.

EEG je prikaz čega? srca, mozga, jetre, bubrega, pluća.

Čime se liječi uremija? Dijalizom, infuzijom, transfuzijom, lijekovima, lijekovima koji potiču mokrenje.

Koji se vitamin sintetizira u koži? B9, B12, A, D, C.

Što luči srž nadbubrežne? Kortizol, kortizon, aldosteron, adrenalin...

Što povezuje Eustahijeva cijev? Vanjsko sa srednjim uhom, srednje sa unutarnjim, srednje sa ždrijelom, vanjsko sa grlom...

Koja proteinaza djeluje u želudcu? Pepsin, kimotripsin, tripsin...

Koji je točan poredak razvoja čovjeka? Morula-blastula-blastocista, morula-gastrula-blastula, jajna stanica-gastrula-morula...

Što se ugnježđuje u maternicu? Gastrula, blastocista, blastula, oplođena jajna stanica, zametak.

Koji su genotipi F2 generacije dihibridnog križanja? AABB-AABb-AAbb-AaBB,AaBb-Aabb-aaBB-aaBb-aabb, AB-Ab-aB-ab...

Koja je parentalna generacija recesivne autosomne bolesti? MMxmm,Mmxmm,mmxmm...

Što je testno dihibridno križanje? Ghxgh, GGHHxgghh, GGHhxgghh...

Kad se čovjek pojavio? Trijas, jura, kreda, tercijar, kvartar.

FIZIKA

Koja je netočna tvrdnja? Dinamična tromost je veća od statične (ili tako nešto), drugi Newton zakon vrijedi za tijelo sa akceleracijom, treći Newton zakon je da se kod djelovanja sile javlja suprotna istog iznosa, prvi Newton zakon je da tijekom mirovanja ili jednolikog pravocrtnog rezultantna sila je 0, prvi Newton zakon ne vrijedi za jednoliko gibanje po kružnici.

Tijelo sa 0.5 kg ide 2 m/s, a drugo tijelo sa 0.3 kg ide -2 m/s prema njemu. Odredi brzinu ako se nakon sudara zajedno gibaju.

Tijelo se baci vertikalno prema gore sa v0 pa padne na tlo. Izaberi vt graf koji opisuje gibanje tijela.

Kutnom brzinom wA se tijelo A giba po kružnici radijusa rA. Kolika je kutna brzina wB u odnosu na wA tijela B ako se 4 puta većom brzinom giba po kružnici radijusa 0.5rA.

Tijelo je uronjeno u tekućinu gustoće ฯ. Kolika je rezultantna sila na tijelo? mg-ฯVg, mg-ฯgh...

Ima cijev sa presjecima 1-4. Od 1. prema 4. površina presjeka raste. Što je točno? 1. ima najveći statički tlak, 4. ima najveći dinamički tlak, 4. ima najveći statički tlak...

Ima p,1/V graf. Prva linija je kosa, druga je paralelna 1/V osi, a treća paralelna p osi. Trebaš izabrati koje promjene opisuju te osi. Točno je izotermna, izobarna, izohorna.

O čemu ovisi unutarnja energija idealnog plina osim temperature? Broj čestica, vrsta plina...

0.7 kg vode se zagrije za 3°C svakih 105 s. Ako je struja 4 A, koliki je napon grijača?

Imaš 3 slike sa silnicama, na jednoj sve izlaze iz središta, na drugoj su sve paralelne, a treća ima nešto čudno. Koja/koje od tih slika prikazuju homogeno električno polje?

Imaš 3 jednake žarulje, 1. i 2. su spojene paralelno, a 3. serijski na njih. Što je točno? 1./2./3. najjače svijetli, 1. i 3. svijetle jednako te jače od 2., 1. i 2. svijetle jednako te slabije od 3.

Ima vodič sa strujom i 2 magnetska polja kao na slici*. Koji je smjer sile na vodič?

Imaju 3 naboja kao na slici* koji su jednako međusobno udaljeni. Koji je smjer sile na gornji naboj?

Ispred leće se nalazi predmet. Na drugoj strani se nalazi zastor na kojem se vidi obrnuta slika predmeta. Kakva je slika na zastoru ako se makne leća? Nema slike, uspravna i mutna/oštra, obrnuta i mutna/oštra.

Otpor je 50 Ω a napon 70 V. Ako je period 0.02 s, koji je izraz za struju? 7 Asin(314t s^-1), 3500 Asin(314t s^-1), 1.4 Asin(314t s^-1), 1.4 Asin(314t s^-1 -pi/2), 1.4 Asin(314t s^-1 +pi/2)

Čemu je jednako magnetskom polju 1 μT? 10^-6 Wbm^2, 10^-3 Wbcm^2, 10^-9 Wb/m^2, 10^-10 Wb/m^2, 10^-10 Wb/cm^2

Izaberi graf koji točno prikazuje odnos napona i brzine promjene struje (I/t).

Koje se veličine kod harmonijskog titranja razlikuju za fazu od pi? Akceleracija i elongacija, sila i akceleracija, brzina i elongacija...

Što nije točno za transformator? U1/U2=N1/N2, ako se udvostruči napon sekundara onda se prepolovi struja sekundara...

Što je Bohr otkrio?

Uran 235 sa energijom vezanja po nukleonu 7.6 MeV se raspadne na elemente sa 141 i 92 sa energijama veza 8.3 i 8.5 MeV. Kolika se energija pri tome oslobodi.

Koliko kilograma leda može neka količina vode neke temperature (ne znam točno)? Zadane su entalpija taljenja leda i c vode.

Aktivnost je 35 puta veća od dopuštene granice za ljudsko zdravlje. Nakon koliko vremena poluraspada će biti unutar granice? 35, 3.5, 5, 6...

KEMIJA

Koji od navedenih elemenata ima 31 neutron? 57Fe, 31P...

Što je točno? Afinitet prema elektronu raste prema dolje i lijevo, elektronegativnost raste prema gore i desno, radijus atoma pada prema dolje i lijevo..

Što je netočno? Ugljikov (IV) oksid je O=C=O, CO je produkt nepotpunog gorenja ugljika...

Koja molekula ima 4 atoma? Ugljikov (IV) oksid, sumporov (VI) oksid...

Što je anhidrid dušične kiseline? Dušikov (V/IV/III...) oksid

Reakcijom kojih spojeva nastaje netopljiva sol?

Koja halogenovodična kiselina jedina nije jaka? Florovodična, klorovodična, jodovodična...

Crveni lakmus papir poplavi u otopini. Koji je spoj otopljen? Natrijev klorid, amonijev nitrat...

Koji je najjači oksidans? Klor, flor, vodikov peroksid u kiselini...

Iz 5 g benzena nastaje 5.27 g nitrobenzena. Kolika je iskorištenost reakcije?

Koji je netočni izraz za masenu koncentraciju? wm/V, cM...

Ako je za kisik H<0, što će smanjiti njegovu topljivost u vodi? Smanjenje/povećanje tlaka i smanjenje/povećanje temperature...

Što je neispravno? K=[Na+][Cl-], K=[H2]^2[O2]/[H2O]^2, K=[Ca2+][PO4 3-]

Ima slika spoja. Koliko ima asimetričnih atoma ugljika?

Ima slika triglicerida sa 1 nezasićenom masnom kis. Što je produkt reakcije s natrijem? Glicerol i sapun, 1, 2, 3-propantriol i deteržent, propan i soli masti...

Koliko dvostrukih veza ima C12H20?

Molekule kojeg spoja se mogu vezati vodikovim vezama? Fenol...

Ima nekoliko strukturnih formula molekula. Koja od njih nije derivat ni supatituirana karboksilna kiselina?

Što je netočno za ovu molekulu*? Dio je fruktoze, dio je laktoze, dijastereoizomer je glukoze, strukturni izomer je fruktoze...

Što nastaje oksidacijom ovog spoja*? 4-hidroksi-3-metoksibenzojeva kiselina...

Koje vrste veza odgovaraju navedenom spoju? Amilopektin- alfa(1,4) i alfa(1,6),škrob- alfa(1,4) i beta(1,6)...

Imaš 4 tvrdnje o određenim aminokiselinama: 1)pH joj je 6, 2) optički je neaktiva i još neke. Navedene su aminokiseline: npr. a)glicin. Nekima je napisan naziv, a nekima strukturna formula. Koje su točno povezane tvrdnje sa aminokiselinama? Imaš ponuđeno npr. 1a2g3f4c

*priložio sam slike vezane uz naznačene zadatke

66009566_439232430262091_1378491314387025920_n.jpg

Svaka ti cast👏👏👏

Hvala ti punoo🔝🔝🔝