Jump to content

Recommended Posts

Preporučam za one koji znaju engleski i vole gledati videje Khan academy. Logično, intuitivno i razumljivo objašnjavaju gradivo. Ostali načini koji su kolege gore naveli su vjerojatno bolji jer ih većina preporuča, ali ne bih znao budući da ih nisam koristio. 

Upišite u Google Khan academy, idite na stranicu, pronađite ispod kategoriju "Test prep", tamo se nalazi "MCAT" (prijemni ispit za medicinske fakultete u SAD-u, Kanadi  i Australiji) i tamo se nalaze 4 korisne kategorije: Biomolecules; Cells; Physical processes; Chemical Procesess. Ovo najviše pomaže za prijemni iz medicine  te za fiziku i kemiju na maturi (organsku, ali ne i anorgansku), za maturu iz biologije je samo donekle korisno s obzirom da ne obrađuje biljke i životinje.

Prvu godinu nisam uspio upisati medicinu u Zg( ali ni drugdje) jer nisam skoro ništa učio, drugu sam uspio upisati( pripremao sam se posljednja cca. 3.5 mjeseca, 3 sata dnevno). Ovi rezultati su čisto za usporedbu. Također, druge godine sam išao na pripreme u Trinomu  (posljedna dva tjedna prije prijemnog), kemija i biologija su bile korisne, fizika ne baš( meni osobno, većina kaže da im je bilo korisno), i riješavao sam hrpu prethodnih matura.

Rezultati mature i prijemnog prve godine: Hrv-4         Mat-3,        Eng-5,  Bio-68%(3)        Kem i fiz-  ~52%(2 ili 3)         Prijemni:355/540bodova (Negdje podjednako bodova iz svih dijelova)

Rezultati mature i prijemnog druge godine:                                                 Bio-72%(4)        Kem-68%(3) Fiz-78%(4)        Prijemni:425/540( Bio- 165, Kem- 150, Fiz-110)

Mjesto za upis: prva godina- 425/300, druga godina-121/300 i druge godine sam uspio i na ostale med. fakultete u Hrv upasti.

Edited by ncindric
  • Like 2

Da li bi ponovno upisala? Definitivno! Pare možete u startu zaboravit jer trošiti će ih NETKO drugi, nećete imat vremena za to. Titula - pa dobro zvuci, no ak nema sadržaja iza toga, uzalud vam trud svirači. Onaj prvi put kada dodje bolesnik i kaže doktorice vi ste mene spasili (ne u smislu aresta pa sam ga vratila iz mrtvih), nego saslušala sam te i dala konkretne i dostupne savjete kako da si pomogneš. Dodjes doma onak malojereci lebdeći. Tad tek hodaš s uzdignutom glavom. Jedini problem, meni barem, je doc doma i jadnog muza ne zasut svim negativnim stvarima koje sam skupila. Ne mislim u smislu da ću mu govorit pacijente, nego ću vristat jer nije kruh kupio. I nemojte slučajno odustajat od hobija jer ste upisali medicinu. Ne. Probajte ak ne ide, ne ide. Ispušni ventili su najvažniji! ?

• Like 4

Ima netko neke savjete za pripremu fizike i matematike? Ti su mi predmeti slabija tocka i ne mogu reci da imam bas dobru podlogu buduci da dolazim iz jezicne gimnazije.  Pripremati sama ili upisati trinom ili nesto tako? Kakva je (bila) vasa situacija? Od prirucnika i knjiga sam nabavila paarove udzbenike za fiz i matematiku na maturi od sk.

12 hours ago, katjmorgan said:

Ima netko neke savjete za pripremu fizike i matematike? Ti su mi predmeti slabija tocka i ne mogu reci da imam bas dobru podlogu buduci da dolazim iz jezicne gimnazije.  Pripremati sama ili upisati trinom ili nesto tako? Kakva je (bila) vasa situacija? Od prirucnika i knjiga sam nabavila paarove udzbenike za fiz i matematiku na maturi od sk.

Upiši trinom. I nabavi fizika u 24 lekcije, ima ti cak u pdf na forumu ja mislim. Meni je ta knjiga bila neusporedivo bolja od Paara. Zapravo te dvije knjige nisu u rangu da ih uspoređujes ,s obzirom na to da se Paar bavi teorijom, a  24 lekcije zadatcima. Možeš ih i kombinirati , ali meni Paar nikada nije sjeo .

Matematiku kako hoćeš jer je za mef poprilično nebitna., samo je nemoj past.

Evo, da se i ja ubacim sa dojmovima i svime.

Osobno, nisam se nešto previše pripremala za mature, a za prijemni sam počela intenzivno raditi tek nakon mature iz matematike - znači nekih tjedan dana po par sati rada dnevno.

Hrvatski - Trinom skripta, po meni odlična jer je sažeta, a ima sve. Za esej je super pročitati sve kratke sadržaje, izvući glavne likove, neke najbitnije događaje i probati sam doma uokviriti neki uvod za svako djelo - budimo realni, svi uvodi zvuče jako slično jer trebaš navesti nešto o piscu i započeti priču o djelu.
Esej su od ove godine postrožili te ako ga padneš padaš i cijelu maturu iz hrv, ali ako nisi dobar sastavljač, a znaš dovoljno o djelu prolaz ti je zagarantiran.

Engleski - Nema baš neke pripreme za engleski, najbolje proći stare mature i vidjeti koje fraze vole koristiti. Meni najgora matura jer nisam dobra jezičarka, ali uz proučavanje starih matura i zadnjih stranica Trinomove skripte uspjela sam ga ok napisati. Za esej preporučujem Trinomovu skriptu, dobro prikazuje što se treba navesti u kojem paragrafu te ima popisane sve fraze za povezivanje rečenica, počinjanje paragrafa kao i čime zamijeniti određenu "informal" riječ.

Matematika - Osobno najlakša matura jer sam polazila prirodoslovno-matematičku gimnaziju, ali za one kojima matematika nije jača strana preporučujem Matematiku u 24 lekcije (bazira se na Dakić-Elezović udžbenicima tako da ako imate te udžbenike možete njih koristiti umjesto ove debele knjižurine)

Biologija - Zbog prijemnog učila sam je iz svega - Od molekule do organizma (udžbenik za 1. razred, Školska knjiga - toplo preporučujem), Springerova Biologija 3 (Novije izdanje Živi svijet 3), Trinom i Pomak skripte. Biologija na maturi je jako opširna te ima dosta stvari kojih nema na prijemnom (zoologija, botanika), ali lako je dobiti odličnu ocjenu ako imate volje puno učiti za nju.

Kemija - Također jedna od najtežih matura, učite iz svih resursa koji su vam dostupni. Ja sam učila iz srednjoškolskih udžbenika te Štreberičinih i Zrnčićevih skripti.

Fizika - U principu nije preteška jer se često zadaci ponavljaju. Za učenje je odlična Fizika u 24 lekcije te Štreberičina skripta, a nisu na odmet ni Paarovi udžbenici jer znaju nekad zalomiti i koje teorijsko pitanje. 

Prosjek ocjena: 4,80
Rješenost matura: HRV - 78,75%, ENG - 84,76%, MAT - 96,67%, BIO - 82%, KEM - 78,89%, FIZ - 90%
Rješenost prijemnog: BIO - 77,78%, FIZ - 66,67%, KEM - 77,78%

Poredak: U Zagrebu sam bila 56., Splitu 2., Rijeci 5., Osijeku 6.

@katjmorgan pripreme su jako individualna stvar i nekome jako pomognu, a nekome odmognu te ih još više zbune. Pošto si jezična gimnazija moj savjet bi ti bio da uzmeš pripreme iz fizike da nadoknadiš to gradivo koje niste odradili (ispravi me ako sam u krivu, ali u mojoj gimnaziji su jezičari imali fiziku samo prve dvije godine), a matematika ti ne donosi puno i uz malo razumijevanja možeš ju sama savladati. Ne znam organizaciju u drugim školama i koliko su profesori voljni izaći u susret učenicima, ali probaj pitati profesora/icu da se nađete jednom tjednu na dodu/dopu i poradite na slabijim točkama iz tog predmeta :)

• Like 2

Imam jedno pitanje pa ako bi mi mogli pomoci.

Medicina mi je uvijek bila u planu i stvarno mi je velika želja za upisati no prekasno sam se sjetio.

Naime,prolazim svake godine oko 3.8 i 4.0 (1.razz 3.73 2. 3.93 i 3. 4.0) ostaje mi 4. Godina ali niko nezna kako cu nju proci.

Biologiju volim kemiju kolko tolko ali fiziku nemogu smislit i neide mi nikako.Imam vrlo malo znanja za sad iz kemije i fizike pa imam pitanje je li moguce da upisem medicinu u bilo kojem gradu(osijek rijeka zagreb..) ako se trgnem u 4. Razredu i ucim maksimalno.

Znam da ima puno kandidata i da je vrlo tesko i samo trazim neki tracak nade.

Molio bih da mi netko bar malo pomogne jer stvarno se ne mogu nigdje zamislit osim na teritoriju medicine.

Posted (edited)
19 hours ago, Ld5 said:

Imam jedno pitanje pa ako bi mi mogli pomoci.

Medicina mi je uvijek bila u planu i stvarno mi je velika želja za upisati no prekasno sam se sjetio.

Naime,prolazim svake godine oko 3.8 i 4.0 (1.razz 3.73 2. 3.93 i 3. 4.0) ostaje mi 4. Godina ali niko nezna kako cu nju proci.

Biologiju volim kemiju kolko tolko ali fiziku nemogu smislit i neide mi nikako.Imam vrlo malo znanja za sad iz kemije i fizike pa imam pitanje je li moguce da upisem medicinu u bilo kojem gradu(osijek rijeka zagreb..) ako se trgnem u 4. Razredu i ucim maksimalno.

Znam da ima puno kandidata i da je vrlo tesko i samo trazim neki tracak nade.

Molio bih da mi netko bar malo pomogne jer stvarno se ne mogu nigdje zamislit osim na teritoriju medicine.

Naravno da je moguće. Sjedni, radi i rezultati će doć.
Usredotoči se na razumijevanje, a ne suhoparno štrebanje.
Prijemni je meni bio nešto zahtjevniji od mature, pa ukoliko misliš da neće stić sve jednako kvalitetno pripremit, moj savjet je da stisneš izborne i probaš u Rijeku ili Osijek.
Nemoj zanemarit ni obavezne predmete, jer ih ipak moraš proć.

Puno sreće ti želim!

Edited by Boingo
  • Thanks 1

Pozdrav svima, 

maturantica sam i želim upisati MEFOS. Zanima me ima li netko s prve ili druge godine da mi kaže svoje iskustvo kako je napisao mature, kako se pripremao i na kraju kako najlakše podnijeti stres tijekom ovog razdoblja

Hvala punoo

Evo jedno malo glupo pitanje ali jel mi moze neko samo objasnit kak se placa prijemni?  Zbunjuju me malo informacije na njihovoj stranici

Posted (edited)
On 5/1/2019 at 10:55 PM, katjmorgan said:

Evo jedno malo glupo pitanje ali jel mi moze neko samo objasnit kak se placa prijemni?  Zbunjuju me malo informacije na njihovoj stranici

Doneses lovu u kesu kad dodes na faks predat onaj potpis skolskog lijecnika, bar je nama tako bilo prije dve godine

Edited by Simbelmyna
  • Thanks 1

On 5/1/2019 at 10:55 PM, katjmorgan said:

Ja sam upisala prosle godine (sad sam prva) i uplatila sam izravno sa svog racuna u banci u drzavni proracun. Potvrdu placanja sam onda donijela zajedno s ostalim papirima, potvrdom od lijecnika itd. na faks.

• Thanks 1